teraapia

HOLISTILINE TERAAPIA 

3-tunnine seanss
holistiline nelik (4×3 tundi)
90 min nõustamine

Aasta 2003. Olin 33 aastane ja väga rahulolematu. Kõik oli ju väliselt hästi, aga sisemiselt toimus tugev käärimine. Tundsin, et vajan muutust kõikides eluvaldkondades – nii suhetes, ametialaselt kui ka suhtes iseendaga. Ühel murrangulisel  hetkel olin tajunud väga selgelt, et ma ei tunne ennast üldse. Mõistsin, et ma ei tea tegelikult  kes ma olen, kust ma tulen, kuhu lähen ning mida  üldse elult soovin. Tahtsin olla “keegi” (kultuuriasutuse direktor, saatejuht, terapeut, joogaõpetaja), mõistmata sel hetkel, et tugev sisemine tung oli tegelikult “kvalifitseeruda” iseendaks. Siit algas minu teadlik tee iseenda juurde. Ebateadlik, intuitiivne eneseotsing oli alanud juba 13 aastat varem.

See sügav sisemine ebaselgus, ebamugavus, ebapiisavuse ning eraldatuse  tunne, rahutus ja rahulolematus viis mind 2003 aastal Taani, et teha läbi holistiline nelik (4 kolmetunnist holistilist teraapiaseanssi 4 järjestikusel päeval) Marina Palula Eberthiga, kes elas ja töötas tol ajal Kopenhagenis ning kellest hiljem sai minu õpetaja ja keda ma pean ka oma n.ö vaimseks emaks. Minu eesmärgiks oli saada selgust oma sisemises segaduses. Soovisin teraapia abil sisemise puzzle kokku panna, et kogeda selgust, rahu, sisemist lõdvestust, rõõmu ning saada juhiseid, kuidas oma eluga edasi minna. Seda kõike ma nende 4 päeva jooksul ka sain. Sain teadlikumaks oma minevikust ehk sellest, miks ma olin täna jõudnud sellesse punkti, kus ma hetkel olin; toimus ka mineviku valu ning draamade vabastamine ja vanade uskumuste ümberprogrammeerimine. Sain olulisi taipamisi oma oleviku kohta – võtsin vastu uusi otsuseid, hakkasin end nägema hoopis teise pilguga ja  tekkis sügav kontakt iseendaga. Tekkis ka uus perspektiiv ja tunnetus seoses tulevikuga; kogesin enda kasutamata potensiaali ning aktiviseerisin oma anded. Tegelikult sain  rohkem kui oodanud olin. Need 4 päeva on olnud minu elu üks pöördepunkte. See, kes mõne päeva pärast Eestisse tagasi jõudis, oli täiesti teine inimene.

See saadud kogemus oli niivõrd tugev, et otsustasin ka ise õppida holistiliseks regressiooniterapeudiks. Õnneks toimuski Holistika Instituudi esimese lennu vastuvõtt juba paar kuud hiljem ja aastal 2006 lõpetasin kooli terapudina ning olen väikeste pausidega seda tänuväärset tööd teinud kuni tänaseni.

Tagasiside kliendilt:

Holistilise teraapia puhul on kindlasti oluline märgata endas valmisolekut sinna suundumiseks ning probleemidega tegelemiseks. Ühtpidi elumuutev protsess on tegelikkuses nagu Ameerika mäed, kus tuleb erinevaid sõlmesid lahti harutama hakata, kogeda seinast seina tundeid ja end sügavuti tundma õppida.

Mina jõudsin holistilise teraapiani tänu oma emale, kes pika perioodi jooksul märkas minus negatiivseid muutusi ja andis märku, et vajaksin abi. Terapeudi “valimise” puhul on oluline tunda end mugavalt ja usaldada ning vabaks lasta end hinnangutest – tema ei hinda sind ja sina ei pea midagi kartma.

Teraapia on pikk teekond, selle käigus õpid end tundma täiesti sügavuti ning leidma vastuseid küsimustele, mis sind on ehk terve elu piinanud, samal ajal avastad endas täiesti uusi külgi, mida sooviksid arendada ja toetada, see toob kindlasti ka muutusi igapäevaelus ja rutiinis, tuleb olla valmis lahti laskma. Kogu selle protsessi järel saad uue hingamise ja tunned tervenemist nii vaimselt kui ka füüsiliselt.

Mina suundusin teraapiasse depressiooni diagnoosiga, selle probleemiga tegeledes vastasin küsimustele seoses lapsepõlvega, kirjutasin ümber negatiivseid mälestusi, ületasin takistusi suguvõsa naisliinis, õppisin tundma, märkama ja toetama enda sisemist last, kõrgemat mina, seksuaalset mina ja enda ego ning kõige olulisem – võtsin vastu otsuseid millisena ma tahaksin enda elu edaspidi näha ja nautida. 

Teraapia läbimise võib mingis mõttes võtta kokku sõnaga taassünd ning seda positiivset energiat, mida teraapia jooksul endas avastad, seda on raske kirjeldada!

Ketlin, 30

Ma tunnen teraapiatööd tehes end õnnelikuna. Muidugi tuleb nendel seanssidel klientidel üles palju minevikuvalu ja kuigi mind on õpetatud olema kõikides kliendi protsessides neutraalne ja seda ma tavaliselt  ka olen, leian end ikkagi vahel nutmas siis, kui kliendil on valus ja sageli ka naerame kogu südamest koos nii, et pärast kõhulihased valusad:).  Kliendi protsess läheb mulle korda ja olen südamest õnnelik, kui klient on õnnelik, kui tema  probleemid leiavad lahenduse; kui ta vabaneb mingist koormast ja leiab endas selguse ning uue tee. Olen ka ise neid seansse tehes palju inimesena edasi arenenud ja õppinud: kaastunnet, empaatiat, tolerantsust, neutraalsus, kohalolekut, kontsentratsioon, eneseväljendusti jne. ja õpin ka edasi. See kõik rõõmustab ja teeb mind õnnelikuks; südantsoojendav ja liigutav on näha, kuidas kookon avaneb ja  tõugust saab liblikas, kes sirutab oma tiivad ja hakkab lendama. Ilus!

Teraapiaseanss on väga intiimne protsess, kus üks inimene avab end teisele täielikut. Kui avanemist ei toimu, siis ei saa toimuda ka transformatsiooni. Avanemine saab toimuda ainult siis, kui on usaldus terapeudi suhtes ja ma olen väga tänulik kõikidele neile inimestele, kes on mind usaldanud, see on väga suur au ja vastutus. 

Oluline on teada ka seda, et teraapiaseanss on koostöö ja ka klient peab võtma vastutuse oma emotsioonide ja protsesside eest. Paraku pole võimalik aidata inimest, kes tuleb suhtumisega: “Anna mulle n.ö tablett ja tee mind terveks, sina vastutad ainuisikuliselt minu tervenemise eest”. Ainult koostöös sünnib tulemus.

Kuidas 3-tunnine seanss on üles ehitatud?

Teraapiaseansi esimene osa on vestlus, kus inimene saab vabalt rääkida kõigest, mis südamel. Vahel tuleb selgus ka juba ainuüksi sellest, et on võimalik oma mõtted valju häälega välja öelda; on oluline, et oled kuulatud ja et keegi ei anna  hinnanguid. Terapeut küsib küsimusi, peegeldab ning vajadusel kasutab ka vestlusteraapiale omaseid võtteid mõttemustrite lahtiharutamiseks ja/või emotsioonide vabastamiseks. Koos pannakse paika plaan, mis suunas edasi liikuda ja  kas tegu on ühekordse seansiga või oleks vaja kohtuda paar korda või oleks hoopis kõige tõhusam läbi teha holistilne  nelik.

Seansi teises osas läheb klient pikali mugavale diivanile, katab end sooja pleediga, sulgeb silmad ning terapeudi abiga toimub liikumine muutunud teadvuseseisundisse. Meile on väga tuttavad argiteadvus ja uni, aga sinna vahele jääb veel terve hulk erinevaid teadvusseisundeid, kus inimene tajub end veidi teisiti, kui argiteadvuse puhul. Muutunud teadvuseseisund ei ole midagi ebatavalist; see on seisund, milles viibime mingil ajal iga päev. See võib muutuda ka  näiteks kõrge palaviku, magamatuse, nälja, aevastamise, köha, hapnikupuuduse või narkoosi mõjul. Õnnetuste ja traumade puhul on inimene sageli šokiseisundis – ka see on muutunud teadvusseisund. Ajulainete sagedus on muutunud teadvusseisundite puhul erinev. Kui tavaolekus töötab aju kiire ja kõrgeima sagedusega (beeta rütm), siis muutunud teadvuseseisundi puhul, kui aju töö on aeglustunud, saame registreerida alfa, teeta ja delta rütmi. Inimene saab oma teadvuse seisundit ise teadlikult muuta, kasutades mitmesuguste tehnikate abi, nagu näiteks meditatsioon, hüpnoos, palve, loits, jooga, šamaanitrumm, hingamistehnikad, muusika, tants, psühhootikumid ja narkootilised ained, alkohol, akupunktuur jmt. Holistilises regressiooniteraapias jõuab klient muutunud teadvusseisundisse hingamise ja lõõgastumise ning erilise akupressuuritehnika mõjul. Klient liigub olekusse, kus ta ei maga ja samas pole ka päris ärkvel, selles seisundis on ligipääs alateadvuses olevale infole.

Seansi kolmandas osas toimub rännak, kus terapeut on teejuhiks ja küsib küsimusi ning suunab klienti oma sisemaailmas liikuma vastavalt varem kokkulepitud teemale. Muutunud teadvuseseisundis on kliendil parem võimalus näha ja kogeda seoseid – tekib palju taipamisi ning mõistmist, kuidas erinevad sündmused, teemad ja inimesed on omavahel seotud ning mis on millegi tinginud; toimub palju energiatööd ja blokeeringute (nii emotsionaalsete kui ka füüsiliste) vabastamist, mõttemustrite ja uskumuste ümberprogrammeerimist; uute otsuste tegemist jne.. Terapeut kirjutab kogu seansi üles ja klient saab selle endale koju kaasa.

Seansi viimases osas toimub lühike kokkuvõte toimunust, kus klient saab veel esitada vajadusel mingeid küsimusi ja jagada oma kogemust.

Milliste teemade puhul võiks holistilisest teraapiast kasu olla?

Sõna holistika tuleb kreekakeelsest sõnast “holos” – tervik, terviklikkus ja seega me käsitlemegi inimest terviklikult s.t töötame seanssidel nii emotsionaalse, füüsilise, energeetilise  kui ka mentaalse tasandiga ning pöörduda võib kõikide küsimuste puhul, mis neid tasandeid puudutab.

Väga sagedased teemad on lapsepõlvedraamad ja -traumad, suhteprobleemid, segadus, motivatsioonipuudus, erinevad hirmud, füüsilised probleemid, elueesmägi puudus, sõltuvused jne. Viimasel ajal pöördutakse järjest rohkem ärevuse, rahutuse ja algava depressiooniga. Samas ei pea kindlasti  olema probleem see, mida uurida. Mõni inimene soovib kogeda oma jõudu, väge, potensiaali ning uurida, mis on tema varjatud anded.

Millal üksikseanss ja millal holistiline nelik?

Kuna mina ise alustasin omal ajal holistilise nelikuga ja kogesin selle transformeerivat mõju, siis ma soovitan alustada ikkagi sellest. Kui sa oled elus mingis punktis, kus sa tunned, et vanamoodi enam ei saa, aga uutmoodi veel ei oska ning sa tunned, et oled otsekui lõksus ja sul oleks vaja läbimurret või korralikku suurpuhastust, siis ma soovitaksin ikkagi just holistilist nelikut – see protsess on väga tõhus ja intensiivne. Pärast seda võib teha näiteks kord aastas n.ö reaalsuskontrolli (reality check) ja vaadata, kuhu sa oled aastaga jõudnud, mis on vahepeal toimunud; kas midagi oleks vaja puhastada ja vabastada ning kuidas nüüd edasi. Mulle endale tundub selline protsess hästi juhitud ja harmooniline, aga loomulikult saab võtta ka lihtsalt üksikseansse ilma eelneva nelikuta vastavalt inimese vajadusele ja võimalustele.

Kui inimene näiteks tunneb, et ta pole päris kindel, kas mina olen see õige terapeut ja kas see teraapia võiks üldse sobida, siis võime kohtuda ka 1,5 tunniseks vestluseks, millel on samuti kindlasti terapeutiline efekt.

Seansi tasud:
Holistiline nelik 12 tundi – 600€
Üksikseanss 3 tundi – 150€
Nõustamine 1,5 tundi – 75€

Vajadusel on võimalus tasuda ka osade kaupa.
Teraapiaseansid toimuvad Holistika Instituudi teraapiakabinetis Endla 15, IV korrus. Seansile on vaja eelnevalt registreerida: piretjoemagi@gmail.com.